2013. március 24., vasárnap

Abszolút élet

Víz jelenlétében sok reakció félremegy – ezt mindenki megtanulta elemiben.:) Erre lehet egy megoldás a reagens elegendően nagy feleslegben való alkalmazása, ekkor miután a vízzel elreagált egy rész, a maradékkal még mindig végbemehet a kívánt reakció. Azonban ez nem minden esetben célravezető, ráadásul vannak olyan reakciók, amik nem csak a vizet, hanem a levegő valamelyik komponensét – leggyakrabban az oxigént, ritkábban a nitrogént vagy a szén-dioxidot (és persze ne felejtsük: a levegő víztartalma is jelentős!) „sem nézik jó szemmel”, ezekben az esetben bizony a víz és/vagy levegő kizárása szükséges.

Elsőként az eszközökről. Az üvegeszközök felületén jelentős mennyiségű víz adszorbeálódik. Ugyancsak megkötődhet a levegő nedvességtartalma fémek, kevésbé műanyag tárgyak felületén. Ezért az első két anyagból készült – de különösen az üvegeszközök - vízmentesítése nagyon fontos, ezt egyszerűen (ki)hevítéssel szoktuk végezni (ennek van egy olyan praktikus oka is, hogy az üveg és fémtárgyak jobban viselik magukat a 140°C-os kemencében, mint műanyag társaik – a gonosz hozzászóló :) ). Azonban ez mit sem ér, hiszen lehűlve az eszköz újra megköti a nagy nehezen elűzött vizet, ezért a kihevítést követő lehűtésnek inert atmoszférán vagy vákuumban kell történnie.

A legegyszerűbb módszer szerint a víz-levegőmentes – úgynevezett abszolutizált – körülményeket igénylő reakciónkat a hagyományos eszközökben (lombik stb.) vitelezzük ki, csupán az a légteret kiöblítjük inert gázzal (nitrogén vagy argon), vagy kombinálhatjuk ezt az eszközök előzetes kihevítésével. Ily módon vitelezzük ki általában az olyan vízmentes körülményeket igénylő reakciókat mint pl. a Grignard-reakció.

Ha ennél a levegő- és/vagy víztartalomra érzékenyebb reakcióról van szó, akkor a Schlenk-technikához fordulhatunk. Ennek az inert technikának az ismertetésével folytatjuk. A Schlenk-technika lényege az ún. Schlenk line (vagy vacuum manifold), amely egy háromállású csapon keresztül lehetővé teszi, hogy a line-ra kötött edényünket tetszés szerint inert gázzal öblítsük vagy vákuum alá helyezzük. A zárt eszközökben a levegő cseréjét háromszori vákuum-inert gáz ciklussal szoktuk végezni. Így elérhető, hogy a maradék levegő (és benne oxigén illetve víz) parciális nyomása (anyagmennyisége/molszázalékos aránya – gusztus dolga) már nagyon kicsi legyen.

A technikához tartozik néhány speciális eszköz, mint a Schlenk büretta és Schlenk cső: előbbi a folyadékok inert körülmények közötti volumetrikus kimérését teszi lehetővé, utóbbiban reakciókat szoktunk kivitelezni, vagy zárt edényben inert atmoszféra alatt (enyhe túlnyomás alkalmazásával), esetleg lassú nitrogénáramban, ami lehetővé teszi, hogy ne jusson be levegő a rendszerbe. A „Schlenk-technikához való tipikus kémia” (ha szabad ilyet mondani) pl. a fém(főleg lítium)organikus kémia.
Schlenk büretta
Schlenk cső Dewar edényben folyékony nitrogénnel vagy acetonos szárazjéggel hűtve (tyű, erről is írhatnék egyszer)
És ennél is alacsonyabb oxigén és víztartalom (jellemzően akár néhény ppm-es nagyságrendű) érhető el glove box használatával. Működése hasonló az imént bemutatott Schlenk-technikához, a különbség annyi, hogy itt egy egész térrész, mondjuk egy speciális vegyifülke van inert atmoszféra alá helyezve. A korábban már bemutatott kép azzal a glove boxszal, amivel az elmúlt hónapokban volt szerencsém közeli ismeretséget kötni:

           A glove box egy, a környezetétől (majdnem) elszigetelt rendszert alkot, a benne való munka a két gumikesztyűn keresztül történik (ami elég mókás tud lenni :D). Azonban hogy jutunk be ebbe a „zárt” rendszerbe? A box oldalán látható két fémhenger két (csak méretében különböző) zsilip, ezeken keresztül lehet ki-be közlekedni az inert rendszerbe. A zsilip használatának a lényege, hogy ne szennyezzük a fülkét a kinti levegővel (és annak gonosz, rosszakaró oxigén és vízmolekuláival), így miután a zsilipet kinyitottuk kívülről, betetettük pl. az inert reakcióhoz szükséges kihevített eszközöket, bezártuk, vákuum alá helyezzük, nitrogénnel feltöltöttük, vákuum alá helyezzük, nitrogénnel feltöltöttük, vákuum alá helyezzük, nitrogénnel feltöltöttük, az belülről nyitható anélkül, hogy jelentős mennyiségű gonosz molekula kerülne be (közben az üvegeszközeink mellesleg pont lehűltek vákuum/inert gáz alatt, tehát vízmentesek maradtak). Ha a reakciónk kész van, és ki akarjuk zsilipelni, akkor csak be kell tenni belülről, bezárni a zsilipajtót, és kívülről nyitható a vákuum-inert gáz ciklusok nélkül, hiszen attól nem kell félni, hogy a kinti levegőt beszennyezzük a tiszta nitrogénnel. ;) Ami ilyenkor veszélyes, hogy ha közben más (mert szép a csapatmunka :D ) kívülről nyitotta a zsilipajtót, akkor az „tele van” oxigénnel és vízzel (a box ppm-es koncentrációihoz képest), tehát inertizálni kell a már ismertetett háromszori vákuum-nitrogén ciklussal.

           Az inert térben enyhe túlnyomás uralkodik – ezt mutatja a kesztyűk nyugalmi állapotban kifelé dudorodása – ami azért előnyös, hogy az esetleges tömítetlenségeken keresztül az inert gáz jöjjön kifelé, és ne a levegő befelé (meg kell jegyezzem azonban, ilyen alacsony oxigén és vízkoncentrációnál bármilyen tömítetlenség, lyuk a kesztyűn az oxigén- és vízszint azonnali emelkedését okozza. Gondolj bele! A levegőben minden ötödik molekula oxigén (21 térfogat (mol) %), a boxban minden egymilliomodik (pl. 1 ppm-es oxigénkoncentrációnál)).

A box érintőképernyős (menő ;)) panelja folyamatosan mutatja a benti oxigén és vízkoncentrációt. Azzal kapcsolatban, hogy mi a jó/elfogadható érték, különböző szokásjog uralkodik, a mi laborunkban (ahogy egy kolleganőm megfogalmazta) „10 ppm-es értékeknél már mindenki úgy rohangál, mint a mérgezett egér”.

Ami ezt a folyamatos inert légkört biztosítja, az – a gondos zsilipelés és az enyhe túlnyomás mellett – a „katalizátor”, és az azt tartalmazó „reaktor”. Kezd izgin hangzani… A box folyamatosan keresztülvezeti a benne levő levegőt inert gázt a reaktoron, ami csökkenti annak oxigén és víztartalmát egy rézalapú, illetve egy polimer alapú „katalizátor” segítségével. Azonban (majdnem) minden jó dolog véget ér egyszer, a katalizátorok élettartama is véges (és óvatlan levegőbeengedésekkel jelentősen meg is rövidíthető, akárcsak a boxhasználó élettartama J), ekkor két válaszási lehetőség van: vagy kicseréljük a box árának jelentős részét kitevő katalizátort (nem jó választás), vagy REGENERÁLJUK a katalizátort. Ennek keretében lassan felfűtjük 300°C-ra a katalizátort tartalmazó reaktort, és formálógázt vezetünk át rajta, ami az oxidálódótt rezet redukálja. A formálógáz (általában 5%) hidrogéntartalmú nitrogén.

Kesztyűs dobozban (na ezért nem fordítottam magyarra) szokás végezni pl. a metatézis katalizátorok szintézisét. És hogy ők kik? Vissza kell jönni máskor is olvasni. :D De léteznek más célú glove boxok is: előfordulhat, hogy nem a belső miliőt kell megvédeni a környezettől, hanem éppen fordítva, ekkor nem túlnyomást, hanem vákuumot alkalmaznak. Vannak robbanásbiztos, hordozható, ipari méretű stb. boxok is speciális célokra. A lényeg azonban minden esetben a belső tér izolációja a külsőtől.

                Nagyon sok szó esett a vízmentesítésről ebben és az előző bejegyzésben. De mit ér minden vízmentesítő technika, ha nem tudjuk megmérni a hatékonyságát?! Egy jó mérőmódszer lehet egy vízre érzékeny reakció: annak konverziója annál nagyobb, minél kisebb a víztartalma az adott szubsztrátnak/oldószernek. Egy másik a Karl-Fischer titrálás, amiről legközelebb bővebben írok…:D

                És a szemfüleseknek bizonyára feltűnt, hogy itt az ideje a tézisünk kiterjesztésének: A víz és az oxigén azok az anyagok, amelyek a legtöbb földi életformát lehetővé teszik, a preparatív szerves kémikusét azonban ellehetetlenítik/megkeserítik/nyomorba döntik.

Boldog feltámadást mindenkinek: Chemical „Absz.” John(n)y

A Schlenk-technikáról készült képekért köszönet Mátravölgyi Bélának! 

4 megjegyzés:

  1. Én is akarok ilyen dobozban dolgozni!!!!!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. En meg nem... :D :D :D (gondolom nem meglepetes)

      Törlés
  2. Egy kollegam mondotta a minap: Aki tud, az téli kabátban is tud. :D

    VálaszTörlés
  3. Ezt használják Magyarországon is, mert most Németbe vagyok szakmai gyakon és ott csak ezzel a Schelnktechnikkel dolgoztam eddig kb.

    VálaszTörlés