A kalix[4]arén alsó karimáján négy fenolos OH csoport található, ezek közül helyettesíthetünk (logikusan) egyet, kettőt, hármat vagy négyet (néhány reakcióban a "nullaszoros" helyettesítést is sikerült megvalósítani, erről azonban most nem írnék:) ). A szelektív helyettesítések alapja - amikor szelektíven egy vagy kettő vagy három OH csoportot viszünk reakcióba - az egyes hidroxilcsoportok eltérő savassága. Ennek oka pedig az egyes OH csoportok deprotonálásával keletkező fenolátok eltérő stabilitása, ami a megmaradt OH csoportok H-kötésen keresztüli stabilizáló hatásától függ.
A kalix[4]arén első két pK-ja valamivel nagyobb, mint a következő kettő, ez az alapja, hogy kétszeresen és négyszeresen helyettesített kalix[4]arén származékot könnyű csinálni, egyszeresen és háromszorosan helyettesített pedig nem. Általában nagyon nem.
A szelektivitás kulcsa szinte minden esetben a megfelelő erősségű bázis megfelelő mennyiségben való alkalmazása, valamint a megfelelő alkilezőszer-felesleg használata.
Tudománytörténeti okokból :) elsősorban a propargilcsoportnak a kalix[4]arén alsó karimájára való bevitelével foglalkoztam sokat, így az itt szerzett tapasztalatokról szól a bejegyzés következő része.
Monopropargil-kalixarént az irodalom állítólag tud csinálni, azonban ezek a módszerek vagy nem reprodukálhatóak, vagy nem szelektívek (magyarán nem működnek). Az előbbi kategóriába sorolható a nátrium-metilát bázis használata, ezzel a módszerrel egyáltalán nem sikerült eredményt elérnünk, míg utóbbiba a bisz(tributil)ón-oxid és tetrabutilammónium-jodid használata, amely ugyan csak kétszeres kromatografálás után, és az irodalminál jóval gyengébb termeléssel, de mégiscsak a terméket adta. Végül a "statisztikus módszer" és a termékelegy kromatográfiás szétválasztása mellett döntöttünk. Ebben az esetben a kiinduló anyag, a szubsztituálatlan kalixarén, a mono- illetve a diszubsztituált termék elegyét kaptuk és kromatografáltuk komponenseire. Erre a célra para-tBu-kalixarén esetén a "fél ekvivalens kálium-karbonát acetonban", míg para-H-kalixarén esetén a cézium-fluorid bázis DMF-ben való reakcióját használtuk, mely módszereket eredetileg a megfelelő monoallil-származékok előállítására írtak le.
A nehézségek láttán ugyancsak szimpatikussá vált monopropargilszármazék kerülőúton való előállítása: ez ugyan soklépéses, azonban fáratságos kromatográfiás tisztítást nem igényel, és az egyes lépések termelése olyan magas, hogy az eredő termelés eléri az egylépéses módszer termelését. A stratégia alapja, hogy a disztális diszubsztitúció könnyen megy és egy O-akil csoport eltávolítása ugyancsak egyszerű trimetilszilil-halogenidekkel (TMSBr).
Disztálisan diszubsztituált kalix[4]arént (ebben az esetben a két helyettesítő egymással szembeni fenolos egységeket helyezkedik el) csinálni nem kunszt: nagyjából ész nélkül kell összekeverni alkilezőszert, kálium-karbonátot és kalix[4]arént, forralgatni acetonban úgy egy éjszakát, és ha működik a kémia, reggelre ott a termék készen, egy kristályosítás után tisztán. Legalábbis az egyszerű alkil és pl. propargil csoportra.
Ha proximális izomert (vagyis ahol a két helyettesítő csoport egymás melletti fenoxi csoportokon foglal helyet) szeretnénk előállítani, már nincs ilyen könnyű dolgunk, nagyon kevés leírás található erre az esetre, orosz kutatók pl. kálium-hidroxiddal DMSO-ban értek el proximális-szelektivitást egyszerű dialkil-kalixérének esetén.
Ha a kalixarén para-helyzetben hidrogénatomot tartalmaz, akkor a fent részletezett kálium-karbonát-acetonos/acetonitriles módszer már nem vezet egységes termékhez, ehelyett fázistranszfer körülmények között sikerült a terméket megkapnunk kloroform-vizes lúg elegyében (a fázistranszfer katalizátor PEG volt), egy az allilcsoportra leírt módszert adaptálva.
Háromszoros szubsztitúcióra is kevés példa található, ilyenkor általában bárium-oxid - bárium-hidroxid elegyet vagy kalcium-hidridet használnak. Továbbá tribenzoilezhetőek a kalix[4]arének piridinben.
A p-tBu és a p-H-kalix[4]arén szerkezete |
A négyszeres vagy peralkilezéshez csak egy elegendően erős bázis szükséges a megfelelő alkilezőszer feleslegével. Erre leggyakrabban NaH használatos DMF-THF rendszerben; mi előnyben részesítettük a PTC megoldást: bázisként nátrium-hidroxidot, fázistranszfer katalizátorként tetrabutilammónium-bromidot használtunk toluolban, magasabb hőmérsékleten.
A fáradtságosan előállított monopropargil-kalix[4]arén pedig kiválóan alkalmas click reakción keresztül ionoforok előállítására, újfajta konformációváltások felismerésére, és... de erről majd egy más alkalommal. Jó éjszakát, gyerekek! :)
A fáradtságosan előállított monopropargil-kalix[4]arén pedig kiválóan alkalmas click reakción keresztül ionoforok előállítására, újfajta konformációváltások felismerésére, és... de erről majd egy más alkalommal. Jó éjszakát, gyerekek! :)
Ezt szerintem igy, ahogy van, masold (magyarul: copyzd) be a doktoridba :)
VálaszTörlésJa es egy kerdes: hogyan kell "nagyjabol esz nelkul" osszekeverni az alkilezoszert, kalium-karbonatot és kalix[4]arent? (Nem ertek a preparativ kemiahoz, biztos azert merul fel a kerdes :D)
Nézd, Vajesz, erre többféle válasz létezik. Van aki bárhogy csinálja, ez lesz az eredmény (höhöhö), van aki esetében csak nem kell túl nagy figyelmet szentelni a molarányoknak/feleslegeknek. ;)
VálaszTörlés